خوئین میراث کهن - دژمنده قربانی بی تدبیری مسئولان

خوئین

روستای خوئین

استانداری زنجان

تصاویر خوئین

تاریخ خوئین

مکان های گردشگری ایران

مناطق گردشگری زنجان

مناطق دیدنی زنجان

توریستی زنجان

خسایت رسمی روستای خوئین

خویین

هیئت خویینی های مقیم قم

فیلم های بسیار قدیمی خوئین

تاریخچه خوئین

آخرین مطالب سایت : 
چهارشنبه، 1 آبان ماه، 1398
منوی اصلی
لینکهای سریع
بخشهای دیگر
بخش خبری
امکانات سایت

آمار کاربران


موضوعات سایت


پیغام کوتاه سایتفقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آخرین نظرات کاربران
ميهمان :

لطفا وقایع را با گردش و بررسی سازه های اونجا بیان کنید  من خوینی هستم و ب زبان ترکی صحبت میکنیم مگر اونایی که  تبعید شدن که با لهجه های  دیگه حرف میزنن ولی خوینی اصیل نیستنميهمان :

آقای آل اسحاق ازاین تصاویر خیلی قدیمی هستند بنده طی سالیان متعدد تصاویر بیش از هزاران تصویر  از خویین دارم می توانم جهت انتشار خدمتتان ارسال نمایم با تشکر    شماره همراه بنده 09192782280  ميهمان :
عالیه


نظرات صفحات جداگانه
ميهمان :

باسلام وباتشکر از ارسال مقاله با ارزش


admin :

با سلام

با تشکر از نظر جنابعالی


ميهمان :
سلام معنی روستای ارکوئین روستای پایین خوئین چیست؟

ميهمان :

با سلام .من پدرم از سلمانی های خوئین هستن و مادرم از سفیدکمر.مادرم زبان خوئین دیلی را کامل بلد هست.ازش خواهش کردم به من هم یاد بده تا فراموش نشه.من به روستای خوئین و اجداد بزرگوارم خیلی علاقه دارم.البته فقط یک بار آن هم در دو سالگی به خوئین رفتم ولی بارها به روستای سفیدکمر رفتم.همیشه با مادربزرگم که از نسل ملا مصطفی و پهلوان اسماعیل هستن درباره تاریخ خوئین و قدیمی های روستا صحبت می کردم.اما مادربزرگم یک ساله که فوت کرده و من دیگه کسی رو ندارم که از تاریخ خوئین برام تعریف کنه.و خیلی ناراحتم که قدیمی ها همگی دارن از دنیا میرن و به تاریخ پیوستن.مادربزرگم سفیدکمر به دنیا اومده ولی بعد از ازدواج ساکن خوئین شدند.و چهار سال بعد بای همیشه به تهران کوچ کردند.زبان خوئین دیلی خیلی شیرینه و یادگیریش آسونه.مشترک شوید

لطفاً ایمیل خود را وارد نمایید:

با ثبت ایمیل خود مطالب جدید سایت را در ایمیل خود دریافت کنید
هنگامی که ایمیل خود را ثبت کردید به ایمیلتان رفته و بر روی لینک فعال سازی که برایتان ارسال شده کلیک کنید

اوقات شرعی

نظرسنجی
میزان محتوای سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟

بسیار عالی میباشد
خوب میباشد
باید بیشتر کار شود
ضعیف میباشدنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 153
نظرات : 4

دژمنده قربانی بی تدبیری مسئولان

تاریخ: دوشنبه، 22 مهر ماه، 1392

زنجان - خبرگزاری مهر: روستای خوئین، محصور در بین کوههاست و در خود آثار ارزشمند تاریخی را جای داده است آثاری که هریک به تنهایی روایتگر گوشه ای از تاریخ کهن و ارزشمند گذشته هستند، در این میان دژمنده شهری در دل کوه و در زیر روستای خوئین امروزی است که حکایت از استعداد و نبوغ و ایستادگی گذشتگان این مرز و بوم دارد

دژمنده قربانی بی تدبیری مسئولان

به گزارش خبرنگار مهر، طی سالهای اخیر تلاش هایی برای فعالیت های باستان شناسی در مجموعه دژمنده و همچنین روستای تاریخی خوئین صورت گرفته ولی کمبود اعتبارات باعث توقف این کاوشهااز ابتدای سالجاری شده به گونه ای که در حال حاضر هیچ گونه فعالیتی در این مجموعه صورت نمی گیرد.

امروز کمتر کسی در استان زنجان از آثار تاریخی روستای خوئین با خبر است و ارزش تاریخی آثار موجود در این روستای کهن را می داند بی شک آنچه موجب شده آثار تاریخی مورد توجه و شناسایی قرار نگیرند و مغفول واقع شوند ناتوانی مسئولان مرتبط در حوزه میراث فرهنگی استان زنجان بوده است.

خوئین میراث کهن

دژمنده، مجموعه ای بی نظیر در زیر زمین است که می تواند در صورت رسیدگی مناسب و تخصیص کامل اعتبارات به یک قطب مهم گردشگری تبدیل شود که متاسفانه تا به امروز علی رغم تلاشهای صورت گرفته در طی دو سال دژمنده همانند سایر آثار تاریخی موجود در روستای خوئین در خطر نابودی قرار دارد.

خوئین میراث کهن

استاندار زنجان در سفری که سال 88 به روستای خوئین داشت وعده های داد که هنوز بخش عمده این وعدها عملی نشده است.

افرادی که دژمنده را دیده بودند با استفاده از وسایل ابتدایی و شخصی به داخل آن می رفتند و اینک که روشنایی داخل غار در مسیرهای اصلی تامین شده، شگفتی و اعجاب این اثر ویژه تاریخی بیش از پیش قابل درک است. دالانهای پیچ در پیچ و تنگ که بر اثر سیلابهای موجود گل و لایی بستر دژمنده را تنگ و مرطوب کرده است و خلاقیت های بکار رفته توسط گذشتگان را پنهان کرده است.

خوئین میراث کهن


در حالی که دژمنده خوئین به عنوان یکی از آثار شگفت انگیز تاریخی ایران زمین، به واسطه بی توجهی نهادهای ذیربط و مسئولان مرتبط در حال نابودی بود و بعضا اخبار ناخوشایندی درباره آن به گوش می رسید، طی هفته های اخیر برای ورود به این غار عجیب مدخلی ایجاد شده و روشنایی مسیرهای رفت و آمد آن نیز با تعبیه لامپ های برق تامین شده است.

دژمنده مکانی زیرزمینی است که دارای دالان‌های طولانی و اتاق‌های متعدد زیر زمینی است و به‌صورت بازارچه و محله‌ای زیرزمینی، قابل مشاهده است. این اثر باستانی که به‌نظر می‌رسد در گذشته مردم از آن به‌عنوان محل اختفا و پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند، در عمق تقریبی 4 متر از سطح زمین ایجاد شده است.

خوئین میراث کهن

دژمنده یا همان شهر زیرزمینی خوئین پس از سالها بی خبری و بی توجهی، مدتی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی استان زنجان مورد توجه قرار گرفته و از سوی این سازمان بودجه ای نیز برای بازسازی و تعمیرات آن در نظر گرفته شده است هر چند امسال هنوز فعالیتی از سوی میراث فرهنگی در این مجموعه صورت نگرفته است و روند کاوش متوقف شده است.

معدود افرادی که دژمنده را دیده بودند با استفاده از وسایل ابتدایی و شخصی به داخل آن می رفتند و اینک که روشنایی داخل غار در مسیرهای اصلی تامین شده، شگفتی و اعجاب این اثر ویژه تاریخی بیش از پیش قابل درک است.

بدون شک راه های متعددی که در طبقات مختلف این غار وجود دارد و برخی از آن ها مسدود و برخی همچنان باز است، نیازمند پژوهش های گسترده ای است.

خوئین میراث کهن

همچنین درب سنگی نسبتا بزرگی که به نظر می رسد در میانه مسیر اصلی این مجموعه قرار دارد و غار را به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می کند، دارای کتیبه ای است که براساس یکی از زبانهای ایران باستان نوشته شده است

آثار سفالی پراکنده یافته شده در دژمنده حکایت از تاریخی حداقل هزار ساله دارد. نظر محققان این است که این آثار متعلق به دوره سلجوقيان است .

خوئین میراث کهن

این امر در حالی است که برخی از بومیان منطقه دژمنده را به عنوان یک پناهگاه که اوج استفاده از آن در زمان حمله مغولان به ایران است، می دانند که بررسی برخی زوایای این اثر تاریخی نیز این نظریه را قوت می بخشد.

متاسفانه عدم رسیدگی مناسب به مجموعه تاریخی دژمنده موجب شده است رطوبت و همچنین سیلاب ها در روند حفظ این اثر تاثیر نامطلوبی گذاشته و در صورت تدوام وضعیت موجود آنچه در طی قرنها برای نسل های امروز به یادگار مانده بود برای نسل های آینده تنها به عنوان یک اسم از یک اثر تاریخی مطرح باشد.

خوئین میراث کهن

سیستم تهویه هوای سنتی این مجموعه نیز در طول مسیر موجب شده هوای داخل این مجموعه خنک بوده و فرایند مناسب را برای اقامت و تردد در دژمنده ایجاد کند.

به گفته بومیان منطقه درب ورودی این مجموعه ابتدا از منزل یکی از اهالی روستا بوده است ولی به دلیل امتناع از فروش منزل مسکونی توسط این فرد به میراث فرهنگی در حال حاضر درب ورود این مجموعه از دل کوه مشرف به یک باغ است.

خوئین میراث کهن

مجموعه دژمنده در صورت توجه مسئولان مرتبط می تواند به مجموعه بی نظیر برای جذب گردشگر داخلی و خارجی تبدیل شود و این قابلیت در دژمنده وجود دارد که با جلوگیری از فرآیند فرسایشی موجود و کنترل آن و همچنین ادامه اکتشاف در مسیر این اثر زوایای تازه ای از تاریخ کهن و اصیل منطقه و کشور روشن شود.

 

منبع : خبرگزاری مهر

 

(دسته : اخبار خویین) (بازدید : 4650)
48 امتیاز از 48 رای 0 نظر برای این مطلب ارسال شدهبازگشت «

اشتراک گذاري مطلب

انتخاب ها

  ارسال به دوستان

  گزارش این پست به مدیر سایت


کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(آبی رأی منفی و سبز رأی مثبت):


مرتبط باموضوع :

تقدیر از معلم دلسوز مدرسه روستای خوئین

[ شنبه، 21 دي ماه، 1392 ] 3432 بار از این مطلب بازدید شده

طرح اولیه و مرمت شده میل باستانی خوئین

[ سه شنبه، 8 دي ماه، 1394 ] 2631 بار از این مطلب بازدید شده

میل باستانی خوئین مربوط به سده ششم هجری قمری درحال تخریب

[ جمعه، 2 بهمن ماه، 1394 ] 4570 بار از این مطلب بازدید شده

تصاویری ازمقبره شهید وفایی احداث شده در خوئین

[ چهارشنبه، 7 بهمن ماه، 1394 ] 3132 بار از این مطلب بازدید شده

تصاویری از آسفالت کاری کوچه و خیابان های خوئین

[ يكشنبه، 5 ارديبهشت ماه، 1395 ] 2320 بار از این مطلب بازدید شده


 
لطفا با اعلام نظرات خود ، ما را در پیشبرد سایت یاری نمایید

فرم ارسال نظرات

نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

ارتباط
ایمیل : haji4762@yahoo.com
علی اکبر آل اسحاق
درباره ما
سایت خویین میراث کهن در بهمن سال 90 پا به عرصه اینترنت نهاد و با ایجاد امکاناتی بستر گسترش فرهنگ و تمدن روستای خویین را ایجاد کرد . حضور پر رنگ شما عزیزان در سایت باعـث شد تا تـغیـیرات عمده ای در سایت ایجاد شود تا همه بتوانند به راحتی هر گونه تصویر یا فیلم و یا مقاله که از روستای زیبای خویین در دست دارند برای همگان به اشتراک بگذارند. *به امید حضور پرشور شما عزیزان و آبادانی هر چه بیشتر روستای خویین*
پشتیبانی

LiveZilla Live Help