خوئین میراث کهن - زندگینامه و وصف مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ رحیم آل اسحاق

خوئین

روستای خوئین

استانداری زنجان

تصاویر خوئین

تاریخ خوئین

مکان های گردشگری ایران

مناطق گردشگری زنجان

مناطق دیدنی زنجان

توریستی زنجان

خسایت رسمی روستای خوئین

خویین

هیئت خویینی های مقیم قم

فیلم های بسیار قدیمی خوئین

تاریخچه خوئین

آخرین مطالب سایت : 
دوشنبه، 12 خرداد ماه، 1399
منوی اصلی
لینکهای سریع
بخشهای دیگر
بخش خبری
امکانات سایت

آمار کاربران


موضوعات سایت


پیغام کوتاه سایتفقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا عضو شويد.
آخرین نظرات کاربران
ميهمان :

لطفا وقایع را با گردش و بررسی سازه های اونجا بیان کنید  من خوینی هستم و ب زبان ترکی صحبت میکنیم مگر اونایی که  تبعید شدن که با لهجه های  دیگه حرف میزنن ولی خوینی اصیل نیستن
نظرات صفحات جداگانه
ميهمان :

باسلام وباتشکر از ارسال مقاله با ارزش


admin :

با سلام

با تشکر از نظر جنابعالیمشترک شوید

لطفاً ایمیل خود را وارد نمایید:

با ثبت ایمیل خود مطالب جدید سایت را در ایمیل خود دریافت کنید
هنگامی که ایمیل خود را ثبت کردید به ایمیلتان رفته و بر روی لینک فعال سازی که برایتان ارسال شده کلیک کنید

اوقات شرعی

نظرسنجی
میزان محتوای سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟

بسیار عالی میباشد
خوب میباشد
باید بیشتر کار شود
ضعیف میباشدنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 158
نظرات : 4

زندگینامه و وصف مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ رحیم آل اسحاق

تاریخ: يكشنبه، 9 آبان ماه، 1395

برای مشاهده زندگینامه حضرت آیت الله حاج شیخ رحیم آل اسحاق که به تازگی در سایت قرار داده شده به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

زندگینامه و وصف مرحوم حضرت آیت الله حاج شیخ رحیم آل اسحاق

ولادت :

حاج شيخ رحيم آل اسحاق درسال  1306 ش در روستاي تاريخي و عالم پرور خوئين كه تاريخچه و اطلاعات روستا به  پيوست خواهد آمد از توابع شهرستان زنجان در خانواده اي روحاني و متدين ديده به جهان گشود و در دا مان مادري (به نام صديقه سادات مقيمي خوئيني) از سلاله پيامبر ودوستدار علم و فضيلت پرورش يافت. پدر ايشان مرحوم آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم آل اسحاق خوئيني زنجاني است . (كه زندگي نامه معظم له نيز به پيوست خواهد آمد).

دروس مقدماتي را نزد پدر بزرگوار وبرادران بزرگ ترش فراگرفت سپس همراه خانواده به زنجان مهاجرت كرد ودر سال هاي اقامت در زنجان تحصيل در مدرسه توفيق (ازمدارس جديد) وحوزه علميه اين شهر را ادامه داد وسپس به همراه ساير افراد خانواده به شهر مقدس قم مهاجرت نمود و در حالي كه در سن هيجده سالگي بود در اين شهر به تحصيلات حوزوي خود ادامه داد  بيش از هفت سال نگذشته بود كه در سال 1331 ش پدر بزرگوارشان دعوت حق را لبيك گفت و باتوجه به اينكه برادران ايشان حهت ادامه تحصيل به حوزه علميه نجف مهاجرت نموده بودن بار سنگين سرپرستي خانواده اي عائله مند به دوش ايشان قرار گرفت والبته همزمان با اين مسئوليت تحصيل خود را نيز تا عالي ترين مدارج حوزوي ادامه داد .

خانواده

همسر:

همسر مرحوم حاج شيخ رحيم حاجيه خانم  فضه خاتون جعفري خانمي مؤمنه و با تقوا و پاكدا من و شريكي صبور بود كه در سال 1367 ش در 57 سالگي درگذشت . وي صبيهء حضرت حجت الاسلام حاج ملا آ قاجان جعفري خوئيني كه مزارايشان در روستاي بلوبين از توابع خوئين است  .

و دختر  هاجر باقريان خوئيني است كه هاجر خانم نيز  زني مؤمن و معلم قرآن بوده است به همين سبب در روستاي خوئين لقب باجي به وي اتلاق شده است .

فرزندان ذكور  

 ايشان داراي پنج  پسر و چهار دختر بوده است امّا پسرهاي آن مرحوم عبارتنداز :

      

           حسين آل اسحاق                           حسن آل اسحاق                         

    

        محمد باقر آل                            محمد كاظم آل اسحاق

       

    ابوالفضل آل اسحاق                         علی اکبر آل اسحاق                                    

                                  

دامادها

عبدالله سلماني همافر نيروي هوائي و داراي دو فرزند  و ساكن تهران

ماشا ء الله محمدي  پزشك و داراي سه فرزند و ساكن اصفهان

جواد آل اسحاق  فرزند آيت الله حاج شيخ محمد آل اسحاق داراي سه فرزند و ساكن قم

سيد احمد سيدين آزاده و جانباز دفاع مقدس و وكيل حقوقي دارای دو فرزند و ساكن تهران

 

اساتيد

 اساتيد معظم له تا آ نجا كه حقير از گفته هاي ايشان به ياد دارم بجز پدر ودو برادر بزرگترشان عبارت اند از :

حضرت آيت الله العظمي امام خميني بنيا نگذار جمهوري اسلامي ايران

حضرت آيت الله العظمي سيد شهاب الدين مرعشي نجفي

حضرت آيت الله العظمي سيد صادق روحاني

حضرت آيت الله العظمي محمد علي اراكي

حضرت آيت الله العظمي محمدتقي بهجت

حضرت آيت الله اللعظمي سيداحمد زنجاني

 

و عده اي ديگر از اساتيد فقه و اخلاق .

معظم له طلبگي را مقدس و خودش وهمه طلبه ها را سرباز امام زمان (عج)    مي شمرد و تقرب الهي را در امور تبليغي و سربازي امام عصر (عج) وگره گشايي از كار مردم مي د ا نست .

زماني كه ارتحال ايشان را به استاد شان حضرت آيت الله العظمي سيد شهاب الدين مرعشي نجفي (ره) خبردادند ايشان متاثر شده و با گريه فرموده بودند:   "شاگردي بود كه هيچ گاه مرا رها نكرد"

در مسئله ا مر به معروف و نهي از منكر با شجاعت وارد مي شد و غير از خداوند از هيچ كس وا همه اي ندا شت از تقواي واقعي و عملي برخوردار بود و هميشه سفارش مي نمود كه نه تنها از حرام الهي بلكه از شبهات هم  پرهيز نما ئيم    مي فرمود : (( عدم پرهيز از شبهات انسان را به گناه مي اندازد )) .

 توكلشان به خدا وصف ناپذير بود و توكل بالاي ايشان شهره خاص و عام شده بود يكي از هم مبا حثه اي هاي ايشان در درس حضرت امام و از قضات عالي رتبه كشور جناب مستطاب آيت الله سيد حسين جعفري حفظه الله ميفرمايند : خودم از استاد مان حضرت امام خميني (قدس سره) شنيدم كه فرمود "من درتوكل شيخ رحيم شك ندارم "

اهتمام به نماز جماعت و نماز اول وقت

نماز جماعت اول وقت ايشان تا پايان عمر مباركشان ترك نگرديد و سه وعده نماز خود را به جماعت اقامه مي نموند و همه مخصوصا فرزندان را نيز به آن سفارش مي نمودند. نمازجماعت در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها را به امامت آيت الله شبيري زنجاني و آيت الله مرعشي نجفي  و نماز جماعت مدرسه فيضيه را به ا مامت آيت الله اراكي و در مسجد محل سكونت به امامت آيت الله بهجت اقامه مي نمودند به ا نجام مستحبات و نوافل بيش از حد توان ا هتمام داشتند و تا شب آخر حيات نماز شب ايشان ترك نگرديد و در روز ارتحال كه مصادف بود با روز پانزدهم رجب و ايشان مشغول عمل مستحبي ام داوود بودن كه دعوت حق را لبيك گفتند.

فعاليت هاي اجتماعي

معظم له از قبل از پيروزي انقلاب و در زمان ستم شاهي پهلوي با حضورخود در مناطق محروم و روستاهاي اطراف زادگاهش همزمان با تبليغ علوم ديني و ترويج معارف ا هل بيت نسبت به رفاه عمو مي مردم هر روستا اهتمام ويژه اي داشت و   با توجه به نياز محل به اقدامات عمراني - رفاهي مي پرداخت از جمله لوله كشي آب شرب از فاصله چندكيلومتري تا روستا براي سهولت استفاده اهالي و ساخت حمام عمومي و بناي مسجد و وضوخانه و تعمير منازل بعضي از روستائيان . در اين جا لازم مي دانم اسامي بعضي از  روستاهائي را كه پدر بزگوارم جهت تبليغ تشريف برده بودند را نام ببرم : خوئين سفيدكمر حلب سعيد آباد يينگي كند جامع سرا اركوئين قلتق قزلجه بلوبين قمچه قاي و برخي  روستاهاي ديگر كه حقير اسامي آنها رافراموش كرده ام .

 

آخرين معرف نامه مرحوم حاج شيخ رحيم از سازمان تبليغات جهت تبليغ

همچنين ايشان در قم دركارهاي اجرايي مدرسه علميه حقاني - كه باني آن مرحوم حاج علي حقاني زنجاني رحمت الله عليه بود مشاركت فعال داشتند و در ساخت و تكميل منازل طلاب نيز از خود نام نيكي به يادگار گذا شته اند.

عكس ذيل بيانگر مشاركت معظم له در بناي منزل يكي از روحانيون مي باشد

 

سوابق سياسي

ايشان همزمان با آغاز مبارزات سيا سي حضرت امام خميني (قدس سره)  نيز به  عنوان يك شاگرد وفادار در كنار ا ستادش به مبارزه عليه ظلم و استبداد پهلوي اقدام نمود . در واقعه  پانزده خرداد سال 1342 در مدرسه فيضيه قم مورد ضرب و شتم نيروهاي رژيم شاهنشاهي قرارگرفت و از ناحيه سر مجروح گرديد .

زماني كه حضرت امام از بازداشت و حصر در تهران به قم  مرا جعت نمودند  با اطلاع از مصدوميت مرحوم حاج شيخ رحيم با عده اي جهت عيادت به منزل ايشان  در كوچه آبشار تشريف آوردند و باديدن منزل محقر و ساده ايشان فرمودند : "كساني كه مي گويند روحانيون مفتخورند بيايند منزل شيخ رحيم را ببينند"

در اينجا لازم و مي دانم به اطلاع جوانان برسانم كه حضرت امام پس از مراجعت از حصر اول خود با رفتن به منازل بعضي از شاگردان و علمائ و معتمدين در قم و تهران غير مستقيم به انقلابيون اعلام نموده بودند كه در آينده جهت ارتباط  مبارزاتي به اين اشخاص رجوع  نمايند .

درضمن حضرت امام پس از اين ملاقات و تشريف فرمايي به منزل سا بق ما سه تخته گليم به همراه يك عدد سجاده با مهر تربت امام حسين عليه السلام براي مرحوم پدرم ارسال نمودند.

حاج شيخ رحيم درسالهاي مقارن با پيروزي انقلاب اسلامي منزل خود را در اختيار مبارزين قرار داده بود و منزل ايشان در خيابان چهارمردان قم ( محله گذر جدا كوچه بني فاطمي ) محل تكثير و توضيع اعلاميه هاي حضرت امام شده بود و بارها مورد حمله و بازرسي نيروهاي ساواك شاهي قرار گرفته و چندين بار فرزندان ايشان دستگير و در زندان ساواك محبوس شدند و ليكن ايشان هيچ گونه نارضايتي از خود بروز نداد چون خود و زندگيش را وقف انقلاب نموده بود و بعداز پيروزي انقلاب همواره بر آرمانهاي بنيانگذار جمهوري اسلامي تاكيد مي  نمود و خود نيز به آنها پايبند بود . اجره علي الله

جنگ تحميلي

ايشان همزمان با آغاز جنگ تحميلي بر خود وظيفه دانسته و با آنكه دچار عارضه زا نو درد شده بود از طرف دفتر تبليغات حوزه علميه قم به منطقه جنگي اعزام و مدت سه ماه در جبهه ها انجام وظيفه نمود و از اين  طريق دين خود را به نظام وكشور ادا نمود . فراموش نمي كنم  حالات جبهه را بسيار معنوي و خاص درك نموده بود . الهم احشره مع الشهداء

رحلت

سرانجام در روز 28 فروردين 1363 مصادف با 15 رجب ( روز رحلت حضرت زينب سلام الله عليها ) پس ازسالها مجاهدت و بندگي  دعوت حق را لبيك گفت  و در جوار فرزند شهيدش درحريم امام زاده علي بن جعفر آرميد.       

"والسلام علي يوم ولدت و يوم اموت و يوم ابعث حيا"

سوره مريم آيه 33

(دسته : مقالات خویین) (بازدید : 6154)
66 امتیاز از 86 رای 0 نظر برای این مطلب ارسال شدهبازگشت «

اشتراک گذاري مطلب

انتخاب ها

  ارسال به دوستان

  گزارش این پست به مدیر سایت


کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(آبی رأی منفی و سبز رأی مثبت):


مرتبط باموضوع :

مقاله ای پیرامون زندگی بزرگان آل اسحاق

[ سه شنبه، 2 مهر ماه، 1392 ] 8484 بار از این مطلب بازدید شده

سند پیشنهادی چشم انداز روستای خوئین در افق 1404

[ جمعه، 2 بهمن ماه، 1394 ] 4925 بار از این مطلب بازدید شده

داستان کشته شدن شیخ محمد علی آل اسحاق

[ دوشنبه، 19 فروردين ماه، 1392 ] 7412 بار از این مطلب بازدید شده

گويش خويينی

[ يكشنبه، 21 مهر ماه، 1392 ] 4060 بار از این مطلب بازدید شده

کتاب خوئینی خونین اثر رُکن الدین همایونفرخ

[ شنبه، 16 بهمن ماه، 1395 ] 2478 بار از این مطلب بازدید شده


نام: خوئینی
-----------------------------------------------------------
در مورخه : چهارشنبه، 14 اسفند ماه، 1392 (IP آدرس : _._._._)

باسلام وتشکر اگرعکسی از مرحوم حاج شیخ رحیم آل اسحق نیز کنار خاطرات می گذاشتید بهتر می شد.


ارسال جوابیه

 
لطفا با اعلام نظرات خود ، ما را در پیشبرد سایت یاری نمایید

فرم ارسال نظرات

نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

ارتباط
ایمیل : haji4762@yahoo.com
علی اکبر آل اسحاق
درباره ما
سایت خویین میراث کهن در بهمن سال 90 پا به عرصه اینترنت نهاد و با ایجاد امکاناتی بستر گسترش فرهنگ و تمدن روستای خویین را ایجاد کرد . حضور پر رنگ شما عزیزان در سایت باعـث شد تا تـغیـیرات عمده ای در سایت ایجاد شود تا همه بتوانند به راحتی هر گونه تصویر یا فیلم و یا مقاله که از روستای زیبای خویین در دست دارند برای همگان به اشتراک بگذارند. *به امید حضور پرشور شما عزیزان و آبادانی هر چه بیشتر روستای خویین*
پشتیبانی

LiveZilla Live Help